top of page

H-Mech Society'nin Kuruluşu - Her Şey Tenis Topu Büyüklüğünde Bir Cismin Patlaması ile Başladı...

Blog yazılarımıza kuruluş hikayemiz ile başlamak güzel bir fikir gibi gelmiş olmalı ki epeyce anlatılması istendi. Yazının çok uzamasını istemediğim için olayların başlangıcını buradan (https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang) öğrenebilirsin.Takvim 2019'u gösterirken ($ = 5.69) H.Ü Makina Mühendisliği'nin ilk öğrencileri MMÜ 104 Makina Müh. Giriş dersi sonrasında benim isteğimle derslikte toplanmış dahiyane fikrimi dinliyordu.

-Makina Topluluğu kuracağız!


Aylar ayları takip ederken ve tüm ekip staj raporlarını hangi dilde yazacağını tartışırken; yaklaşık 30 kişilik bir ekip olarak bir "Mech" topluluğu olarak neler yapacağımızı, mevcut eksiklikleri ve stantlarda kahve eşliğinde dinleyeceğimiz şarkıları kararlaştırmıştık bile. Çok kısa süren :) bürokratik işlemler sonucunda resmen kuruluşumuzu ilan etmiştik.


Her şey en başında belki bir tensi topu değildi ama toz bulutu olduğuna eminim. Topluluk odasına ilk girişimizdeki toz bulutundan bahsediyorum. O odanın ve sonrasında atölyemizin, H.Ü. bünyesinde bulunan, en yüksek teknoloji ile donatılmış (Ör: Laminar Flow Cabin ve G Test Unit. Evet biz yaptık) öğrenci topluluğu çalışma alanına dönüşeceğini kim bilebilirdi ki ? Biz hariç.


İlk standımızı açtığımızda bir günde 100'den fazla üye alacağımızı bilmiyorduk, aynı ilk teknik projemizle Türkiye ikincisi olacağımızı bilmediğimiz gibi (Aslında biliyorduk ama bunu bu şekilde söylemek daha destansı). H-Mech'in bugün bu hale gelmesinde, tüm bunları başarmasında ekibin payı büyüktür elbette ancak birileri bize "Yapamazsınız!" demeseydi tüm bunlar gerçekleşir miydi?


Bugün olduğumuz yerde olmamızda (neresi olduğunu slogandan bilirsiniz) mükemmel kuruluş hikayemiz değil destansı emeğimiz ve inancımızın rolü vardır. Ailemiz bu emek ile büyürken hikayemiz burada daha yeni başlamakta.


Onu da bir iki yıl sonra anlatırız...


Sağlıkla kalın, zirvede kalın.


Captain


124 views1 comment

Recent Posts

See All

댓글 1개


익명 회원
2021년 4월 18일

Sevmek için yürek sürdürmek için emek gerek.

좋아요
Post: Blog2_Post
bottom of page