top of page

Efficiency Challenge

Elektrikli Araç

HUROVER Project: Welcome
loader,gif

 "Yerlilik Hedefimiz"

Elektrikli araç, içten yanmalı motora sahip türdeşlerinin aksine petrol ve türevi yakıtlara ihtiyaç duymaz. Bunun yerine araçlarda bulunan lityum iyon ve benzeri pillerden oluşan setler vasıtasıyla elektrik motoruna güç aktarır. Elektrikli arabalar, giderek artan motor güçlerine rağmen doğa dostu bir profil sergiler. Ayrıca atmosfere herhangi bir zararlı gazın salınımını yapmadıkları için periyodik olarak gerçekleştirilen egzoz gazı muayenesinden muaf tutulurlar. Üstelik düşük yakıt tüketimleri, bakım sıklıklarının az olması ve ikinci elde değer kaybetmemeleri nedeniyle bu araçlar, ciddi oranda maliyet avantajı da sağlar.

HUROVER Project: Text

ASTARTECH

WhatsApp Image 2023-08-01 at 8.41.57 PM.jpeg
HUROVER Project: Quote

Takımımız

Geleceğin teknolojileri olan batarya beslemeli araçlar konusunda ülkemizde ve dünyada yoğun ARGE çalışmaları yürütülmekte ve Elektrikli Araçların günlük yaşantımızdaki kullanımının daha da yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Bu nedenle topluluğumuzda elektrikli araçlarla çalışacak bir ekip kurmak istedik. Bu yola öncelikle elektrikli araçların çalışma prensiplerini öğrenerek başladık. Araştırmalarımız sırasında ise Teknofest ’in “Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları”ndan haberdar olduk ve katılma kararı aldık.

Yarışma

H-Mech ailesinden elektrikli araçlar ile çalışmak isteyen ekibimiz, bu sene Hacettepe Robot Topluluğu ile beraber 20 kişilik ortak bir takım kurdu ve alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmayı, öğrencilere teknik, mesleki ve takım çalışması deneyimi kazandırmayı, elektrikli araçların ülkemizde gelişimi için teknik destek ve insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlayan Teknofest bünyesinde düzenlenen  “Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” için yarışacak elektrikli bir otomobil geliştiriyor.

HUROVER Project: List

Alt Takımlarımız

Mekanik Takımı

Mekanik birimimiz aracımızın tasarımdan, aracımıza hareket veren parçaların, süspansiyon sisteminin, aracın dış kabuğunun üretiminden, üretimdeki malzemeleri bulmaktan ve bu malzemeleri işlemekten sorumlu birimdir. Gerekli teorik hesaplamalar yapıldıktan sonra bu tasarımları ve parçaları üretime geçirirken CAD ve analiz programları kullanırlar

Elektronik ve Yazılım Takımı

Aracımızın motorunun, motor sürücülerinin, batarya yönetim sisteminin, telemetrinin ve elektronik bağlantılarının üretiminden, optimizasyonundan ve ARGE’sinden sorumlu birimdir.

HUROVER Project: List

Ekibe Katıl!

H-Mech'de daima sana da yer var. Formu doldur, Hacettepe'nin lider teknik topluluğunda görev alma fırsatı yakala.

HUROVER Project: List
HUROVER: Pro Gallery
bottom of page