top of page
Hurover Konsept5.png

HU-ROVER

Mars Yüzeyini Keşfedecek Rover Aracı Geliştirilmesi

HUROVER Project: Welcome

Uluslararası ERC Yarışmasına Katılım

Aslında keşif aracı anlamına gelen rover, farklı gezegenler veya dünyamız üzerinde insanların şu an için erişemeyeceği veya erişse bile geri dönemeyeceği yerleri araştırıp keşfetmeyi misyon edinmiş son 20 yılın en önemli kaşif aracı sınıfından biridir. Peki biz Hacettepe’de neden rover yapıyoruz? Bir çok Türk takımı ülkemizi yurt dışındaki yarışmalarda iyi temsil etseler de Hacettepe bünyesinde Hacettepe’yi ve ülkemizi iyi bir şekilde temsil edicek bir ekip biz gelene kadar yoktu. Biz de bu eksikliği doldurmak, H-Mech bünyesinde başarılarımıza bir yenisini daha eklemek, okul ve ülkemizi yurt dışındaki yarışmalarda bize yakışır bir şekilde temsil etmek için bu proje üzerinde çalışıyoruz.

HUROVER Project: Text

“Biz gittiğimizde çoktan oradalardı”

Perseverance

hurover2.jpg
HUROVER Project: Quote

Mission: Mars

Mars’ta kolonileşme fikrinin popülerleştiği şu yıllarda, rover yarışmaları üniversiteler arasında da yaygınlaşmaya başladı. ESA (European Space Agency), NASA (Natioal Assosinitıoal Space Agency) ve diğer büyük uzay ajanslarının sponsor olup, yakından takip ettiği bu yarışmalarda üniversite öğrencileri tarafından yapılan roverlar, mars yüzeyi ile benzerlik gösteren bir parkurda verilen görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışıyor. HU-Rover ekibi olarak katılacağımız ERC (European Rover Challenge) her sene eylül ayında Polonya’da düzenlenmektedir. ESA’ nın sponsorluğunda gerçekleşen bu yarışma, yurt dışındaki önemli üniversiteler ve uzay ajansları için sürekli göz önündedir.

HUROVER Project: List

Alt Takımlarımız

Mekanik Takımı

HU-Rover’ın tüm mekanik alt sistemleri, mekanik ekibimiz tarafından tasarlanmakta ve geliştirilmektedir. Mekanik ekibi CAD, CAM, Malzeme, Hızlı Prototipleme Teknikleri ve Üretim gibi alanlarda çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Yazılım ve Elektronik Takımı

Roverın tüm yazılımsal sistemlerini geliştiren yazılım ekibimiz; roverın verilen görevleri yapma kabiliyeti için görüntü işleme ve LIDAR ile haritalandırma tekniklerini yapay zeka ve ROS kullanarak hem Gazebo simülasyonunda çalıştırmak, hem de gerçek hayata entegre etmek için faaliyet göstermektedir.

Bilim Takımı

HU-Rover bilim ekibi temel amacını Mars ile ilgili geniş çaplı araştırma olarak belirlemiş, içerisinde Ar-Ge işlemini de barındıran; araştırma, geliştirme ve destekleme ilkelerini benimsemiş bir ekiptir.

HUROVER Project: List

Ekibe Katıl!

Aramızda sana da yer var. Formu doldur, Mars görevi ile Hacettepe'nin profesyonel teknik topluluğunda görev alma fırsatı yakala

HUROVER Project: List
HUROVER: Pro Gallery
bottom of page